Daržo fenomenas

Mes - bendruomenė

Iniciatyvą pagal „Mes – bendruomenė“ programą finansuoja „Maxima“

Maxima

Kaip „gimė“ Daržo Fenomenas?

Nuo 2022 m. rugsėjo mėnesio „Tėkmės“ mokykla persikraustė ir savo veiklą pradėjo vykdyti buvusiose Pabaisko mokyklos patalpose. Paskutinį dešimtmetį mokyklos teritorija (beveik 2 ha žemės) buvo šienaujama veja, keletas obelų, susidėvėjęs stadionas, naudojimui nesaugios metalinės lauko sporto inventoriaus ir kitos konstrukcijos bei krepšinio aikštelė.

Mokyklą ir jos teritoriją bendruomenė „Šeimų bendrystė“ nusprendė „įsijaukinti“, kad čia būtų saugu ir smagu praleisti laiką su vaikais, susitikti, sportuoti, daržininkauti ir pasibendrauti, kad atsirastų laisvalaikio praleidimo traukos vieta ir Pabaisko miestelis taptų vis patrauklesnė vieta kurtis jaunoms šeimoms su vaikais.

Siekiame, jog vaikų mokymasis nebūtų išskaidytas į atskiras disciplinas, o mokymasis pagrįstas mokinių tyrimais ir problemų sprendimu. Mokiniai patys tiria ir sprendžia klausimus, taikydami tai, kokie dalykai yra susiję su problema. Įkvėpti mokykloje taikomo Fenomenu grįsto mokymo ir gerosios Europos šalių bendruomeninių daržų patirties, nusprendėme kurti ir puoselėti mokyklos daržą. Tam, kad vaikai išmoktų sėklą „paversti“ daržove, kad sužinotų, kaip auga Drakono kiaušinis, kokių spalvų būna kukurūzai, o svarbiausia, kad sveikai ir skaniai maitintųsi. Juk savo užaugintas maistas daug skanesnis, ar ne?

Mūsų idėja ir ryžtu patikėjo „Maxima“, kuri skyrė paramą visoms idėjoms įgyvendinti.

Mokyklos daržas ir bendrystės sodas

Kai radome seno šiltnamio pamatus, supratome, kad tai ta vieta, kur kursime tvarų ir spalvotą mokyklos daržą, su sodininko nameliu, poilsio terasa, šiltnamiu mėgstamiausiems mažųjų pomidorams ir malonumu auginti ir nusiskinti savo augintą vaisių.

Fenomeno tema „Gamta ir Žmogus“ buvo esminė ašis, kai pradinukai užsiėmimų metu lydimi mokytojų ir tėvų pasėjo visą mokyklos daržą. Į daigyklas ant palangių sėjo labiausiai šilumą mėgstančius augalus: arbūzus, moliūgus, dumplainius ir kukurūzus. Stipriems tėčiams išpurenus daržo žemę į ją pasėjo morkų vaivorykštę, rožines pupeles ir traškias salotas, kurias taip mėgsta valgyti pietų metu. O kiek entuziazmo buvo sėti valgomas gėles, kurias vaikai svajojo paversti sveikais skanėstų pabarstukais. Darželio mažieji kruopščiai ir su didele meile ant palangių augino saldžių pomidoriukų ir paprikų daigus, kuriuos vėliau persodino į šiltnamį.

Mūsų daržo idėja buvo sužavėti ir medelynai, sodininkų parduotuvės, kurie dovanojo sodinukų, sėklų ar daržo inventoriaus.

Vasarą daržu rūpinosi darželio vaikai, entuziastingos šalia gyvenančios šeimos, mokyklos personalas. Rudenį grįžusius į mokyklą vaikus pasitiko gausus ir skanus derlius: traškūs agurkėliai, pirmieji melionai, spalvotos morkytės.

Daržo Fenomeno iniciatyvos dėka gimė dar vienas gražus ritualas. Rugsėjo 1-ąją bendruomenės šeimos į šventę rinkosi nešinos mėgstamiausių savo vaismedžių sodinukais. Juos sodindamos šeimos kūrė bendruomenės sodą, linkėdamos jam klestėti, gausiai derėti ir džiuginti visus bendrystėje.

„Tėkmės“ mokykloje vaikų maitinimą organizuojame patys. Kadangi esame visos dienos mokykla, vaikų praleidžiamas laikas mokykloje yra iki 10 val. per dieną. Mokyklos bendruomenė kiekvieną dieną gauna šviežią, tą pačią dieną pagamintą, kokybišką ir sveikatai palankų maistą. Dabar jis praturtintas ir pačių užaugintomis daržovėmis, prieskoniais ir arbatomis. Iniciatyvos dėka mokykla įsigijo šaldiklį, džiovyklę bei kitą investorių, tam kad savo užaugintu maistu galėtų džiaugtis ir žiemos metu.

Sodininko namelis

Siekiant saugiai ir švariai maistui vartoti pačių užaugintas daržoves buvo reikalinga patalpa šių daržovių ir vaisių pirminiam apdorojimui (nuplauti, nupjauti nereikalingas dalis, nuvalyti, išdžiovinti). Taip šalia daržo, mokyklos kieme atsirado sodininko namelis. Jis bendruomeninės talkos metu buvo suręstas ir gražiai mažųjų rankomis nudažytas. Namelyje įrengtos plautuvės, pajungtas vanduo, tam, kad darže augančias daržoves būtų galima iš karto nusiplauti ir saugiai valgyti visai šalia daržo. Sodininko namelį per rudenį apsupo jauki terasa, ją meniškos rankos papuošė vazonėliais su gėlėmis. Ši daržo erdvė tapo patogi ir labai jauki, vaikai noriai renkasi žaisti šalia. Namelyje ne tik saugomi visi daržo reikmenys, bet ir planuojama daiginti daržoves, džiovinti žoleles ar organizuoti smagias edukacijas.

Kiemo aplinkos pritaikymas bendruomenės poreikiams

Vaikai nuo darželio daug laiko praleidžia gryname ore: kasdien dieną pradėdami ryto mankšta lauke, po pietų lauko pertraukoje, rengiami kasmėnesiniai žygiai, didelis dėmesys yra skiriamas kiemo aplinkai. Ypatingas dėmesys ugdyme yra skiriamas santykiui su gamta, patyrimams ir laisvam žaidimui. Mokyklos kieme stūksojo priešgaisrinis rezervuaras – kalniukas, kuris suformuotas iš betoninės masės, šiek tiek apaugęs žole, tačiau nesaugus vaikams žaisti. Jį nusprendėme paversti smagiu kiemo „atrakcionu“. Nesaugias kalnelio dalis bendruomenės tėčiai pavertė laipteliais – suoleliais, o gal net amfiteatru? Kitoje kalnelio dalyje buvo įrengtas požeminis labirintas ir suformuota žiemos rogučių trasa. Nors kalneliui dar reikia laiko apaugti žole, vaikai jau nekantraudami laukia, kada galės ant jo leisti lauko pertraukas.

Daug mokyklos renginių vakarojama prie laužo. Čia buriame sėkmės ir stiprybės burtus po Mykolinių žygių, šildomės per Žibintų šventę ar verdame troškinius gausiam žygeivių būriui. Projekto įgyvendinimo metu patogiai įrengėme ir šią erdvę. Joje atsirado rankų darbo suoliukai, kurie suteiks kiemui dar daugiau jaukumo. Taip pat mokyklos kieme iš antrinių žaliavų meistrauti lauko baldai, kurie sukūrė kieme smagias poilsio ir bendravimo zonas.

O kas toliau?

Per  5 iniciatyvos  įgyvendinimo mėnesius mes pasiekėme savo tikslą – sukūrėme bendruomenės daržą, sodą bei sutvarkėme aplinką, kūrėme bendrystėje ir skatinome sveiką gyvenimo būdą. Turime daug entuziazmo ir ateities planų. Tikimės, kad ateity būsime viena iš pirmųjų bendruomenių, kuri savo mokykloje naudoja pačių užaugintus maisto produktus ir tokiu būdu prisideda prie tvaresnio maisto naudojimo, bei mažina išmetamų produktų kiekį.

Už „Daržo Fenomeno“ įgyvendinimą dėkojame:

Pagrindiniam rėmėjui: „Maxima“

Ukmergės rajono savivaldybei

Medelynui „Puošmedis“

Parduotuvei Emolus.lt

UAB „Eurovudas“

UAB „Ukrenga“

Visiems bendruomenės nariams